انا لله و انا الیه راجعون | شهادت ریاست محترم جمهور و تیم همراهی ایشان را به مردم شریف ایران تسلیت عرض میکنیم

اینجانب
قلب کسب‌و‌کار شماست

بتمن؛ شخصیتی که ایالات متحده اولین ابداع گر آن نبوده است


امیررضا | یکشنبه, ۱۲ خرداد ۱۳۹۸, ۱۹:۱۱
مدت زمان مطالعه : ۴ دقیقه
بتمن؛ ابرقهرمان داستان‌های مصور، اولین شخصیت انسان‌گونه شبیه به خفاش نیست. مردمان مایا در حدود ۲۵۰۰ سال قبل خدایگانی شبیه به خفاش را می‌پرستیدند. به نظر می‌رسد، آن بَتمنی که همه ما می‌شناسیم، شخصیتی کاملا اصیل نیست؛ زیرا درواقع نسخه‌ای باستانی از این ابرقهرمان محبوب وجود دارد. این بتمن اصیل‌تر که از خدایان مورد احترام قوم مایا بود و «کاماسوتز Camazotz» نام داشت. قوم مایا که پدیده‌آورنده یکی از عظیم‌ترین تمدن‌های تاریخ بود، در زمینه‌های بسیاری همچون هنر، معماری و شهرسازی، ستاره‌شناسی و ریاضی دستاوردهای چشم‌گیری داشت و حوزه‌ی فعالیتش به کشورهای مکزیک، گواتمالا و السالوادر معطوف بود. کاماسوتز که شخصیت نسبتا کوچک اما قابل اعتنایی در فرهنگ مایاها محسوب‌ می‌شود، در زبانکیچی «از گویش‌های مردمان مایا» به‌معنای «خفاش مرگ» است. کاماسوتز در حدود سال ۲۰۰ قبل از میلاد مورد پرستش قرار می‌گرفته و در اساطیر مایا عمدتا به‌ صورت مردی با بدن و بال‌های خفاش، با صورتی نقاب‌پوش به تصویر کشیده شده است. در متون کهن به‌جای مانده از تمدن مایا، این خدا این‌طور توصیف شده که چاقویی را برای قربانی کردن در یک دستش گرفته و در دست دیگر نیز قلب خود قربانی را در دست دارد. بااین‌حال، هیچ مجسمه یا کتیبه‌ای از این خدای برجای نمانده است.
البته این بتمن-کاماسوتزی که اخیرا دوباره تصویرش در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده و بازتاب نسبتا گسترده‌ای بین هواداران دنیای کامیک‌ها داشته، اثر هنرمند پیکرتراشی به نام کریستین پاچیکو است. پاچیکو صاحب استودیوی طراحی به نام «کیمبال Kimbal» در ایالت یوکاتان، مکزیک است، جایی که مهد تمدن مایاها بوده و هنوز هم مردمانی با تبار مایایی در آنجا زندگی می‌کنند. او یادآور می‌شود که بتمن، اولین موجود انسان‌گونه‌ای نیست که به‌صورت نیمه انسان-خفاش به تصویر کشیده می‌شود. درواقع، این مایاها بودند که قبلا خدای کاماسوتز را مورد پرستش قرار می‌دادند.
پاچیکو، یکی از ۳۰ هنرمند دیگری از سراسر جهان بود که در سال ۲۰۱۴ به مناسبت سالگرد هفتادمین سالگرد بتمن به نمایشگاه شرکت فیلم‌سازی برادران وارنر دعوت شد تا اثری با محوریت شوالیه تاریکی دنیای دی‌سی کامیکس خلق کند. پاچیکو در اثر خود، به خوبی توانست درونمایه‌های آشنای شوالیه تاریکی از محبو‌ب‌ترین شخصیت‌های دنیای کامیک را با یکی از اساطیر دنیای واقعی گره بزند. حاصل کار او، مجسمه نیم‌تنه‌ای بود که هر ببینده‌ای را در نگاه اول متحیر می‌کرد. مجسمه‌ی مورد بحث در سال ۲۰۱۵ به موزه مد مکزیک منتقل و در همانجا نیز توسط شخصی ناشناسی خریداری شد. تا امروز، هیچکس به درستی نمی‌داند که چه کسی مجسمه‌ی بتمن باستانی را خریداری کرده یا برای این اثر ذی‌قیمت چقدر پرداخت کرده، اما مطمئنا هرکس که حالا صاحب این مجسمه است، از توأمانی دنیای کامیک با اساطیر مایاهای باستان به وجد آمده بود. نظر شما در مورد شخصیت بتمن چیست؟ آيا در مورد تمدن قوم مایا اطلاعاتی دارید؟
۲۶۴
منبع : theyucatantimes

نظرات کاربران|   ۰  نظر
برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید   |   وارد شوید
نظرات کاربران
تاکنون دیدگاهی ارسال نشده است   |   اولین مال شماست :)
تبلیغات
جهت درج تبلیغات درخواست خود را به ایمیل ما ارسال نمایید...
Copyright © 2016 - 2024 enjaneb.com | All rights reserved.
Made in Iran